MEB uyum haftası için rehber hazırladı - Su Tercih Robotu

Su Tercih Robotu

MEB MEB uyum haftası için rehber hazırladı


Milli Eğitim Bakanlığı, okulların yüz yüze açılacağı ilk hafta gerçekleşecek olan uyum eğitimi için rehber hazırladı. Rehberde, eğitimin nasıl olacağı, teneffüslerde alınacak tedbirler paylaşıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda yüz yüze eğitimin ilk haftasında gerçekleştirilecek olan "Uyum Eğitiminde Dikkat Edilecek Hususlar"ı belirleyerek sürecin en etkili ve verimli şekilde işlemesi ve tüm okullarda ortak bir dilin yakalanması için bir rehber hazırladı. İl Müdürlükleri kanalıyla tüm okullara ulaştırılan rehberde, öğrenciler, öğretmenler, veliler ve okul yöneticileri için planan tedbirler tüm detaylarıyla paylaşıldı.

Uyum programı 1'er gün yapılacak 

 

Okul yönetimleri, uyum programının 21-25 EyluM6;l haftasında hangi guM6;n olacagM4;ına oM6;gM4;retmenlerle birlikte karar verecek.

Uyum Programı, okul oM6;ncesi egM4;itim kurumlarında 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak sP7;ekilde 1 guM6;n, Iilkokul 1. sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10’ar dakikalık teneffuM6;sler olacak sP7;ekilde 1 guM6;n uM6;zerinden planlanacak.

İmkan ve şartlara göre sınıf mevcudunun sosyal mesafe kurallarına uygun sP7;ekilde iki ayrı gruba ayrılması sagM4;lanıp her grubun okula uyum programının birbirinden farklı guM6;nlerde olmasına oM6;zen goM6;sterilecek. TeneffuM6;s saatlerinde oM6;gM4;rencilerin sosyal mesafeye uymaları için gerekli yönlendirmeler yapılacak.

Ayrıca, veli istegM4;iyle okula yuM6;z yuM6;ze egM4;itime katılmayan oM6;gM4;renciler tespit edilerek bu öğrencilerin egM4;itimlerine yoM6;nelik tedbirler okul yönetimleri ve oM6;gM4;retmenlerle birlikte alınacak. BuM6;tuM6;n oM6;gM4;renciler, uzaktan egM4;itim cP7;alısP7;malarını duM6;zenli takip etmeleri konusunda yoM6;nlendirilip ve desteklenecek.

Bu süreçte okullara zorunlu olmadıkça ziyaretcP7;i kabul edilmeyecek, zorunlu durumlarda ise ziyaretçinin kaydı tutularak tedbirler doğrultusunda kabulü sagM4;lanacak.


"Sağlık Olmadan Eğitim Olmaz"

 

Okul Öncesi ve İlkokul 1. Sınıflar Uyum Programı Etkinlikleri’nde, çocuklar sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirilecek. Hijyen, sosyal mesafe, korku ve kaygılardan kurtulma gibi etkinliklerin yanı sıra öğrencilerin okulu ve çalışanları tanımalarına yönelik etkinlikler düzenlenecek.

"Sağlık Olmadan Eğitim Olmaz" parolasıyla hazırlanan etkinliklerde, eğitimle ilgili tüm paydaşların uyması gereken hususlar ve beklentiler yer alıyor. Rehberde, okula uyum programı kapsamında yararlanılabilecek kaynaklar da paylaşıldı.

Rehberin son bölümünde uyum programında uygulanacak örnek etkinliklere de yer verildi. Öğretmenlerin kendi özgün çalışmalarına yön verecek örnek başlıklar şu şekilde sıralalandı:

"CP7;ocukların TanısP7;ma EtkinligM4;i, SagM4;lıklı YasP7;am Etkinlikleri (Hijyen Kurallarına Uyma), Sosyal Mesafe Kurallarına Uyma EtkinligM4;i (Sınıf IM5;cP7;i) Ailelerin TanısP7;ma EtkinligM4;i, Korku ve Kaygılardan Kurtulma OM6;gM4;renme Merkezlerini/Okulun BoM6;luM6;mlerini Tanıtma EtkinligM4;i, Sınıf Kurallarını Tanıtma EtkinligM4;i, SagM4;lıklı YasP7;ama EtkinligM4;i (Beslenme Kurallarına Uyma), Sosyal Mesafe Kurallarına Uyma EtkinligM4;i (Okul DısP7;ı), Okulu ve CP7;alısP7;anlarını Tanıma EtkinligM4;i, SagM4;lıklı YasP7;ama EtkinligM4;i (Okul Sonrası Beslenme ve Hijyen)"

"Çocuklarımızın, salgının seyrini bilmeye ihtiyaçları yok"

Ayrıca ilkokul 1. sınıf öğretmenleri, okullardaki yüz yüze eğitimde yeni normale uyum aşamasında veli iletişimini güçlendirmek için ülke genelinde çevrim içi veli toplantılarına başladı. Bakanlık tarafından hazırlanan sunum eşliğinde gerçekleştirilen toplantıların açılışında Ziya Öğretmen’in de velilere bir video mesajı vardı.

Veli toplantılarında izlenmesi için öğretmenlere iletilen video mesajında Bakan Selçuk, “çocukların salgın vakaları ve vefat sayılarıyla ilgili gündemlerden uzaklaştırılması” mesajını vererek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bazı ailelerde duyuyorum, günlük vaka ve vefat sayıları, çocukların yanında rahatça konuşuluyor. Çocuklarımızın, salgının seyrini bilmeye ihtiyaçları yok. Onların bilmesi gereken şey, bu salgından kendilerini korumaları için gerekli tedbirler. Ayrıca ebeveynleri, öğretmenleri, sağlık kurumları ve devletin tüm imkânlarıyla kendilerinin yanında olduğunu bilmeye ihtiyaçları var. Yalnız olmadıklarını içselleştirmeli kuzularımız."

 

  1. sınıf velilerine 'kitap' çağrısı

 

Bakan Selçuk’un sözlerinin sonunda ilkokul 1. sınıf velilerine bir çağrısı daha vardı:

"Bu dönem çocuğunuza okuyacağınız bir sayfa kitabın kıymeti ve çocuğunuz üzerindeki etkisi hiçbir dönemle kıyaslanmayacak düzeyde fazladır. Öğrenmek isteyen, çocuğunun eğitimini desteklemek isteyen her velimiz ve çocuğumuz için Bakanlığımızın platformlarında sınırsız içerikler mevcuttur. Hepsinden azami düzeyde yararlanacağınızı ümit ediyor, çocukların gözlerinden öpüyorum."


16 Eylül 2020 Çarşamba


Tüm Haberler