ÖSYS Hakkında - Su Tercih Robotu

Su Tercih Robotu

ÖSYS Hakkında

yerleştirilebilmeleri amacıyla, bilgilerinin ölçülerek puanlarına göre sıralamak üzere hazırlanan çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin, öğrenciler tarafından cevaplandırılması ve ÖSYM tarafından değerlendirilmesi sonucunda puanların açıklanması ve yerleştirme aşamasını kapsayan sürece “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)” denilmektedir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olmak üzere iki aşamalı sınavlar bütününden oluşmaktadır.

Birinci aşama: Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), ölçmeye yönelik soruları içermekte olup, YGS’ den 150 ve üzeri puan alan adaylar, Meslek Yüksekokullarını tercih edebilmekte, 180 ve üzeri puan alanlar ise Lisans Yerleştirme Sınavlarına girmeye hak kazanmaktadır.

 

İkinci aşama: Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS); adayların farklı alanlardaki bilgilerini ölçerek puanlarına göre üniversitelerin ilgili programlarını tercih etme hakkı vermektedir.

 

Sınavlar, Milli Eğitim Bakanlığının ortak müfredata dayalı Türkçe, Sosyal, Matematik, Fen Bilimleri ve Yabancı Dil sorularını içermektedir.

ÖSY Puanı Hesaplamak İçin